آموزش کار و تعمیر دستگاه میکرودرم ابریژن

تصویر آموزش کار با دستگاه میکرودرم ابریژن

نگهداری صحيح ،‌ نقش موثري در افزايش طول عمر دستگاه ها و بازدهي خدمات داشته و آموزش کار با دستگاه میکرودرم ابریژن (تعمیر دستگاه میکرودرم ابریژن) كيفيت و تداوم خدمات را تضمين مي كند. همچنين با پيشگيري از آسيب هاي جدي، موجب كاهش تعميرات اساسي و هزينه هاي مرتبط و افزایش بازدهی مي گردد. به همین دلیل در این مقاله سعی داریم روش نگهداری،تعمیر و آموزش کار با این دستگاه جوانسازی را برای شما بازگو نماییم. امروزه با توجه به گسترش بهره برداري از انواع تجهيزات تخصصي در مطب ها و كلينيك پوست و زيبايي، بي شك نگهداری صحيح آنها نيز براي ارائه خدمات درماني مناسب و پر اهميت خواهد بود.

دستورالعمل تعمیر و  آموزش کار با دستگاه میکرودرم ابریژن

در ابتدا می بایست برای آشنایی اصولی با دستگاه میکرودرم ابریژن ، با قسمتهای مختلف این دستگاه زیبایی آشنا شده تا آسانتر بتوانید نگهداری و تعمیر میکرودرم ابریژن را انجام دهید.در زیر بلوک دیاگرام قسمتهای مهم دستگاه میکرودرم آورده شده است:

تصویر بلوک دیاگرام میکرودرم ابریژن

الف) قسمت الکترونیکی:

به دليل ساختار الكترونيكي نسبتاً ساده ميكرودرم ابریژن ها، معمولا مشکلات ناشي از عیوب قسمت الكترونيكي، بسيار کم و اغلب به صورت روشن نشدن دستگاه بروز می کنند که در این صورت لازم است موارد ذيل را بررسي نماييد:

۱- ولتاژ برق شهر (پريز)         ۲- كابل برق دستگاه           ۳- فيوزهاي پشت دستگاه ۴- كليد روشن – خاموش دستگاه

در ميكرودرم ابریژن هايي كه دارای سيستم کنترل ديجيتال برای تایمر، تنظيم ميزان وكيوم هستند چنانچه صفحه نمايش روشن مي شود ولي سوئيچها كار نمي كنند اشكال از صفحه كليد يا برد الكترونيكي مربوطه بوده و اگر تبحر لازم در این امر را ندارید بهتر است با شرکت همدم طب نوین لیزر تماس حاصل فرمایید.

ب) قسمت پنیوماتیکی:

این قسمت معمولاً با دو اشكال عمده مواجه مي شود كه در اكثر موارد به دليل ضعف اپراتوري يا عدم نگهداري صحيح است:

كاهش میزان وکیوم:

– ميزان ماكزيمم وكيوم در ميكرودرم ها معمولاً بين۷ تا ۸ بار است. لذا چنانچه گيج وكيوم ميزان كمتري را نشان مي دهد مي توانيد با بستن مسیر وکیوم با دست، قدم به قدم مسير نشتي احتمالي را چك کنید:

* ابتدا خروجي پمپ وكيوم دستگاه را كه به كارتريج تخليه مي رود تست نماييد. چنانچه وكيوم نشان داده شده توسط گيج افت داشته باشد ممكن است پمپ وكيوم افت داشته باشد يا شيلنگها، فيلترها و يا اتصالات داخل دستگاه نشتي داشته باشد كه در اين صورت با شرکت ما تماس بگيريد. چنانچه وكيوم در این نقطه افت نداشته باشد به معنی وجود نشتی در جاي ديگري از مسير است.

* به همين ترتيب می توانید در تمام مسيرها و اتصالات از قبيل كارتريج تخليه، هندپيس، شيلنگها و زانويي ها، يك به يك ميزان وكيوم را تست و كنترل کنید تا قسمت معیوب را شناسایی و در صورت امکان نسبت به رفع عيب در آن قسمت اقدام کنید و در صورت عدم امکان رفع آن با شركت همدم طب مبین تماس بگیرید.

اين عيب مي تواند در اثر بد جازدن شيلنگها،‌ بسته شدن مسير توسط كريستال،‌ سوراخ شدن شيلنگها يا اتصالات،‌ بسته شدن فيلترها، خوب بسته نشدن كارتريجها و … اتفاق بيفتد لذا لازم است، به نکات زیر توجه نمایید: 

۱)فيلترهاي موجود در مسير كريستال اهمیت فوق العاده ای در سالم ماندن پمپ وکیوم دستگاه دارند و از ورود كريستال به داخل پمپ وكيوم جلوگیری می کنند بنابراین در تعويض و تميز كردن فيلترها بسيار دقيق باشيد. فيلترها بايستي بصورت روزانه تميز و هفتگي تعويض شوند. استفاده بیش از حد از فیلتر و تعویض آن با تأخیر، موجب کاهش عمر پمپ وکیوم، بسته شدن منافذ فيلتر، كاهش وكيوم و به دنبال آن كاهش بازدهي عملكرد دستگاه مي شود.

۲)در بعضي از ميكرودرم ابریژن ها علاوه بر فيلترهاي كاغذي از فيلترهاي اضافي نيز استفاده مي شود تا چنانچه ذرات بسيار ريز از فيلترهاي كاغذي عبور كردند توسط اين فيلترها متوقف شوند. لذا در تخليه و تميز كردن اين فيلترها نيز بسيار دقت کنید.

۳)در بستن درب كارتريجها و جا زدن شيلنگها و فیلترها به داخل اتصالات و زانويي ها بسیار دقیق عمل کنید زیرا عدم اتصال صحيح موجب نشتي هوا و افت وكيوم مي گردد.

۴)از سالم بودن واشرهای دایره ای (O-Ring) و يا قطعاتي كه جهت جلوگيري از نشتي هوا در مسيرهای هوا بكار مي روند اطمينان حاصل نماييد.

۵)مراقب باشيد تا حتماً كارتريج تخليه را، قبل از آنكه از كريستال مصرف شده پر شود و به فيلتر برسد، خالي نماييد.

۶)از آنجا كه كوراندوم كريستال بسيار تيز و ساينده است لذا ممکن است در دراز مدت موجب خوردگي و سوراخ شدگي زانويي ها، اتصالات و حتي شيلنگها شود. پس كنترل كردن اين موارد بصورت ماهيانه مفيد است.

* برای تست دقیق میزان وکیوم و مشاهده تفاوت آن در نقاط مختلف مسیر، تهیه یک عدد گیج فشار منفی توصیه می شود.

  كاهش يا قطع كريستال:‌

از آنجا كه كوراندوم كريستال جاذب رطوبت است لذا ممکن است با جذب رطوبت هوا بصورت گلوله در آمده و باعث بسته شدن مسير هوا ( Clogging ) گردد. در صورت بروز این اشکال، وکيوم خوب است ولی حركت كريستال در مسير ديده نمي شود و یا لایه برداری صورت نمی گیرد و یا پوست به دليل اعمال وكيوم خالی کبود می شود. در این صورت چنانچه هندپيس را بر روي صفحه كاغذ رنگي قرار دهيد مشاهده می کنید که لايه برداري انجام نمی شود. زیرا تحت این شرایط کریستال در مسیر جاری نیست.

تعمیر دستگاه میکرودرم ابریژن

۱-    كليه مسيرها و روزنه ها از محل كارتريج كريستال تا هندپيس را كنترل نماييد. چنانچه هر کدام از آنها بسته شده اند به وسیله یک سوزن یا عبور دادن هواي فشرده آن را باز کنید.

۲-    لازم به ذکر است چنانچه اتصالات از كارتريج كريستال تا هندپيس داراي نشتي باشد نیز حركت كريستال قطع مي گردد لذا کنترل نشتی این مسیر نیز لازم است.

۳-    جهت جلوگيري از بسته شدن مسير كريستال يا clogging به موارد ذيل توجه کنید:

–        هنگام اتمام كار روزانه، كارتريج كريستال را تخليه کنید.

–        كارتريج خالي را به دستگاه وصل، وكيوم ماكزيمم را انتخاب و دستگاه را روشن کنید و با دست خود دهانه هندپيس را ببندید تا مسير وكيوم بسته شود این کار باعث می شود تمام كريستالهاي مسير تخليه شوند. چنانچه دستگاه شما به كمپرسور اضافه مجهز است چند بار آنرا فعال نماييد تا تخليه هر چه بهتر صورت گيرد.

–        كريستالها را همواره در ظرفهاي در بسته و در محيط خشك و گرم نگهداري کنید.

–        در صورت بالا بودن رطوبت شهر یا محل کار می توانید قبل از شروع كار، كريستال را در فور، در دماي ۶۰-۵۰ درجه سانتي گراد، به مدت نيم ساعت حرارت دهيد.

–        قبل از ريختن كريستال در كارتريج بهتر است چند بار آن را تكان دهيد.

–        چنانچه ميكرودرم شما مجهز به كمپرسور هوای اضافه جهت لايه برداري سريع تر و عمیق تر است،‌ در موارد بروز clog حین کار می توانید با فشردن لحظه اي پدال كمپرسور clog را بر طرف کنید.

* چنانچه از هدهاي دياموند استفاده مي کنید:

–        لازم است پس از هر بار استفاده مواد پروتئینی چسبیده به آن را توسط برس یا اولتراسوند کلینر از آن جدا کنید و سپس آن را استریل یا ضد عفونی نمایید.

–        هدهای دیاموند را می توان به وسیله اتوکلاو استریل و یا به وسیله محلولهای ضدعفونی تمیز کرد.

تفاوت دستگاه میکرودرم ابریژن با دستگاه پلاژن

شما که بدنبال آموزش کار با دستگاه میکرودرم ابریژن هستید، شاید تمایل داشته باشید که دستگاه جوانساز خوب دیگری همچون پلاژن را نیز بشناسیددر ابتدا بگوئیم که اگر تمایل دارید اطلاعات دقیقی از این دستگاه جوانسازی با کیفیت اطلاعاتی بدست آورید، پیشنهاد می کنیم مقاله خرید دستگاه پلاژن را از دست ندهید.

در میکرودرم ابریژن با فشار تنظیم شده ای که با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و ایجاد تراش بسیار سطحی در لایه های بالایی، یک مکش بسیار قدرتمند بر روی پوست اعمال شده که باعث جمع شدن کریستال ها از سطج پوست و بهتر شدن جریان خون به نقطه مورد نظر و فعال شدن سلول های فیبروپلاستی و در نهایت ترمیم پوست می گردد.این در حالی است که در پلاژن که از سه بازوی قدرتمند تشکیل شده و تعداد کثیری حباب گاز دی اکسید کربن توسط دستگاه pollogen تولید می شود که این حباب ها توسط اپلیکاتور مخصوص خنک شده و به راحتی به لایه اپیدرم پوست نفوذ می کنند. این فرآیند با حفظ رطوبت پوست، منافذ آن را بسته و کوچک می کند. همچنین پلاژن ۳ بازو با حرارت فیبرهای کلاژنی پوست باعث افزایش گردش خون و تقویت عضلات صورت شده که در نهایت پوست را سفت کرده و  چین و چروک صورت را از بین می برد.

تفاوت دستگاه هایفو با میکرودرم ابریژن

یکی دیگر از دستگاه های پرتقاضا خصوصا جهت جوانسازی صورت و بدن، دستگاه هایفو است که بمانند میکرودرم ابریژن یکی از تجهیزات خوب و باکیفیت جوانسازی به حساب می آید.دستگاه هایفو که به شیوه هایفوتراپی نیز معروف می باشد به وسیله امواج اولتراسونیک و ژل سونوگرافی بر روی ناحیه مورد نظر به کار می رود و با نفوذ به لایه های زیرین پوست و ایجاد زخمی کوچک باعث هجوم گلبول های سفید خون به ناحیه مورد نظر شده و شروع به ترمیم و در نهایت کلاژن سازی پوست می گردد.همچنین هایفوتراپی جهت لیفت صورت و غبغب و حتی از بین بردن غبغب نیز به کار برده می شود.نمونه دستگاه خوب هایفوتراپی، دستگاه هایفو DEEP است که علاوه بر هایفو صورت و بدن و واژینال و خاصیت ۵ بعدی، به صورت اقساطی و با قیمت بسیار مناسبی به فروش می رسد.

از لحاظ کیفیت کار جوانسازی پوست، تاثیر هایفو بسیار بالاتر از میکرودرم ابریژن است که شاخصه ممتاز هایفوتراپی، استفاده تنها یک بار در سال برای متقاضیان هایفو می باشد اما میکرودرم ابریژن برای از بین بردن کک و مک، از بین بردن چین و چروک صورت به کار می رود و نیاز است که اقتضای پوست فرد، هر چند وقت بک بار این کار انجام گردد.

سخن آخر

امیدواریم توانسته باشم با مقاله آموزش کار با دستگاه میکرودرم ابریژن فدم بزرگی در نگهداری و تعمیر این دستگاه جوانسازی کمک شایانی به شما کرده باشیم.چنانچه در این موارد سوالی داشتین می توانید با کارشناسان شرکت، مهندس عینی ۰۹۰۲۲۳۳۹۴۶۴  تماس حاصل نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *