استابلایزر چیست و چه کاربردهایی دارد

تصویر استابلایزر

استابلایزر چیست

استابلایزر جهت جلوگیری از نوسان و پرش های ناگهانی برق شهری (V220 ) و برق سه فاز برای محافظت از کلیه ی لوازم برقی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد . استابلایزر با داشتن سیستم میکروپروسسوری ولتاز ورودی را اندازه گیری کرده و کاهش یا افزایش ولتاژ  ورودی را تشخیص داده و در خروجی ولتاژ V220 یا ۳۸۰V ثابت با دقت %۱ و به صورت خطی و پیوسته درخروجی ارائه می دهد و همچنین با داشتن هسته ی حلقوی از جنس مس و جاروبک ذغال با چرخش بر روی سطح هسته ی حلقوی خروجی ثابت ارائه می دهد.قیمت استابلایزر با توجه به نوع کاربرد و برند و پارامترهای دیگر متغیر می باشد.

مزایای استابلایزر:

 1. تثبیت برق شهر :
  برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است، به همین دلیل استفاده از استابلایزر میتواند با تثبیت ولتاژ به میزان قابل توجهی عمر و راندمان دستگاه های مصرف کننده را بالا ببرد.
 2. محافظت در مقابل اتصال کوتاه :
  اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک توسط میکروکنترلر تعبیه شده ، خروجی را قطع نموده و از بروز هرگونه ایراد و مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید.
 3. کاهش هزینه مصرف برق:
  افت ولتاژ برق شهر باعث اختلال در عملکرد دستگاه ها شده و قدرت نامی و راندمان الکتروموتور را به حد قابل توجهی کاهش می دهد که باعث پایین آمدن دور الکترو موتور و گرم شدن آن خواهد شد و به تبع آن تلفات انرژی افزایش می یابد و در نهایت برق زیادی را مصرف می کند که پیرو نظریه کارشناسان این امر ، در بعضی از مواقع افزایش مصرف برق تا ۲۵% نیز می باشدمحافظت در مقابل رعد و برق و های ولتاژ (High Voltage) و نوسانات لحظه ای و spike

پس با قرار دادن دستگاه استابلایزر در ورودی برق مورد نظر می توانیم کلیه لوازم برقی و سیم کشی های داخلی را در مقابل اختلالات برق شهر  بطور کامل حفاظت نمائیم . در ضمن وجود استابلایزر مخصوصاً در مناطقی که دارای برق ضعیف تر می باشند تا ۲۵% هزینه های محاسبه شده در قبض برق را کاهش می دهد.

انواع استابلایزر

تصویر استابلایزر چیست

 استابلایزر یا همان ترانس محافظ برق به دو دسته تقسیم می گردد :

 •  دسته اول استابلایزرهای رله ای(استابلایزرهای پله ای – استابلایزر با ادوات قدرت و الکترونیک) بوده که طریقه ی کارکرد این نوع استابلایزرها تنظیم ولتاژ با دقت ۱۰V می باشد. که با سری AVR شروع می گردد و شامل آمپرهای ۲ الی ۳۲ آمپر خانگی و در مدلهای صنعتی از ۹ تا ۲۰ آمپر می باشد.
 • دسته دوم استابلایزرهای SERVOE میباشد. این نوع استابلایزر دارای سیستم حلقوی و برد میکروپروسسوری و تنظیم ولتاژ با دقت ۱V می باشد که با سری STB-۱۱ در مدل های تک فاز و مدل های سه فاز با سری STB-۳۳ ارائه می گردد. این نوع استابلایزرها در رنج وسیع از ۶A تا ۸۰A در مدلهای تک فاز و سه فاز از ۹A تا ۶۰۰A ارائه می گردد. (بر روی استابلایزر ها یک SERVOE موتور نصب است که بر اساس ولتاژی که خروجی دارد یک واریاک را می چرخاند تا ولتاژ تنظیم شود.در واقع با نمونه گیری از سطح ولتاژ بصورت مکانیکی ولتاژ خروجی را کنترل می کند. SERVOE موتور ها یک پایه برای دادن پالس PWM دارند و دو پایه برای تغذیه)

کاربردهای دستگاه :

 1.  استفاده خانگی (آپارتمان های مسکونی و اداری به صورت مجزا یا کل واحد جهت حفاظت از کامپیوتر، یخچال و فریزر، تلویزیون ، ماکروفر، کولرگازی ، … )
 2. محیط های بیمارستانی (اتاق عمل. سی تی اسکن ، MRI ، سونوگرافی ، یونیت های دندان پزشکی ، … )
 3. محیط های صنعتی ( دستگاههای CNC ، کوانتومتر ، چاپ ، بسته بندی ، …)
 4. استفاده عمومی ( پمپ آب ، آسانسور ، تالارها و سالن های نمایش ،… )
 5. ایستگاههای مخابراتی ، رادیویی، تلویزیونی، ضبط ویدیوئی و …

قیمت استابلایزر

تصویر قیمت استابلایزر

 

     قیمت استایلایزر با توجه به نوع پارامترهای کاربردی و نوع استابلایزر و برند آن متغیر میباشد که جهت کسب اطلاعات از انواع برندها و قیمت های آنها کافیست     با  شرکت همدم طب مبین تماس بگیرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.