تفاوت دستگاه لیزر دایود با لیزر اس اچ آر(حقایقی که باید بدانید)

تصویر تفاوت دستگاه لیزر دایود با اس اچ آر

برای کاهش دائمی مو‌های زائد با لیزر، دستگاه‌های مختلفی وجود دارد که این پروسه را بدون عارضه و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند. اگر برای از بین بردن مو‌های زائد لیزر را انتخاب کرده‌اید، باید درباره دستگاه‌ها و تجهیزاتی که این پروسه را انجام می‌دهند تحقیق کنید. دایود و اس اچ آر از معروف‌ترین دستگاه‌های لیزر مو زائد هستند که در کلینیک‌های معتبر و مطمئن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم به تفاوت دستگاه لیزر دایود با دستگاه اس اچ آر بپردازیم، تا تصمیم‌گیری برای شما ساده‌تر باشد.

دستگاه لیزر دایود چیست و چگونه کار میکند؟

برای اینکه بتوان تفاوت دستگاه لیزر دایود با اس اچ آر را به خوبی بررسی کرد، بهتر است که در ابتدا به نجوه عملکرد و شناخت این دستگاه لیزر موهای زائد بپردازیم.یکی از بروز‌ترین فناوری‌های مورد استفاده برای از بین بردن مو‌های زائد، دستگاه لیزر دایود است. علت نام‌گذاری لیزر دیود یا diode به منبع انرژی نیمه‌هادی این دستگاه برمی‌گردد. دستگاه دایود پرتو‌های نوری خود را در دامنه مرئی مادون قرمز تولید کرده و در گروه تکنولوژی‌های نیمه رسانا قرار می‌گیرد. پرتو‌ها یا اشعه‌های متمرکز شده در این دستگاه، طول موجی بین ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر داشته و به صورت پالسی و بسیار باریک به فولیکول‌های مو تابیده می‌شوند. عملکرد دستگاه دایود لیزر با استفاده از یک شعاع نوری و گرمایی است که مستقیما به فولیکول مو و ملانین درون آن می‌تابد.

تصویر دستگاه لیزر دایود چگونه کار می کند

طول موج دستگاه لیزر دایود به گونه‌ای است که عمیقا به پوست نفوذ می‌کند؛ پرتو‌ها و اشعه‌های لیزر با یک اندازه باریک، روی کروموفور پوست تابیده شده و به ملانین‌ها (رنگدانه‌ها) جذب می‌شود. با متمرکز شدن اشعه‌های دستگاه دایود روی ناحیه مورد نظر، ملانین‌ها نور این اشعه‌ها را به خود جذب و آن‌ها را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کنند. با تبدیل شدن نور به گرما، فولیکول و پیاز مو در اثر حرارت سوخته و دیگر رشد نمی‌کند. این اشعه و پرتو‌های لیزر دیود، فقط و فقط روی فولیکول مو ناحیه مورد نظر اثر گذاشته و هیچ آسیبی به بافت‌های مجاور نمی‌زند. با هربار تاباندن لیزر دایود، بخش بزرگی از فولیکول‌های پوست هدف قرار گرفته و به سرعت از بین می‌روند. باید به این موضوع اشاره کرد که لیزر دایود به دلیل قابلیت تنظیم مقدار طول پالس و انرژی، برای طیف گسترده‌ای از انواع پوست (از روشن تا تیره) مناسب است. به عبارتی انرژی نوری قرمز لیزر Diode، موثر‌ترین و قدرتمند‌ترین نور برای از بین بردن پیاز‌های مو است.

یکی از برترین دستگاه های لیزر دایود در ایران، دستگاه لیزر پارادایس است که دارای سه طول موج الکس، دایود و اندیاگ است و از خنک کنندگی بسیار بالایی برخوردار است که باعث شده درد و سوزش مراجعه کننده بطور کامل از بین برود.اگر تمایل دارید برای کلینیک خود اقدام به خرید دستگاه لیزر دایود کنید، پیشنهاد می کنیم جزئیات دستگاه لیزر پاردایس را مشاهده نمائید.

آموزش کار با دستگاه دایود لیزر چگونه است؟

بعد از آشنایی با لیزر و اشعه دایود، باید درباره نحوه کار با دستگاه دایود لیزر و میزان اثربخشی آن بدانید. این دستگاه از یک هندپیس، بدنه و مانیتور ایجاد شده است و برای راه‌اندازی اولیه آن باید از یک سوئیچ استفاده کرد. بعد از لود شدن و بالا آمدن دستگاه، باید دکمه enter را فشرد تا منوی دستگاه روی مانیتور ظاهر شود. در این مرحله اپراتور دستگاه باید تنظیمات را متناسب با نوع پوست و ضخامت مو فرد انتخاب کند. همانطور که اشاره شد در هنگام تنظیم طول موج و پالس لیزر دایود، باید رنگ پوست و مو را در نظر گرفت. در این دستگاه رنگ پوست افراد را به ۶ قسمت از تیره تا روشن، تقسیم‌بندی کرده‌اند.

در نهایت اپراتور باید سیستم خنک‌کنندگی و فیلتر آب‌ و‌ هوا را انتخاب کرده تا در حین سوزاندن فولیکول مو و تابیدن اشعه، فرد دردی را احساس نکند. هندپیس مثل اتو روی ناحیه مورد نظر گذاشته و برداشته می‌شود و هر پالس، ریشه‌های مو زائد را از بین می‎‌برد.اگر قصد دارید بصورت تخصصی آموزش دستگاه دایود را ببینید و از یک مدرک بین المللی یا فنی حرفه ای برخوردار شوید، کافست آموزش کار با دستگاه لیزر دایود را در همدم آکادمی بگذرانید.

دستگاه لیزر Diode برای چه مناطقی از بدن کاربرد دارد؟

اشاره کردیم که دستگاه لیزر دایود با طول موج ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتری به عمق بیشتری از سطح پوست نفوذ کرده و بیشترین میزان ملانین را به خود جذب می‌کند. این ویژگی منحصر‌به‌فرد به لیزر دایود اجازه می‌دهد که برای همه نقاط بدن و حتی صورت مناسب باشد. به عبارتی لیزر دیود برای لیزر موهای زائد بیکینی، کمر، زیربغل، صورت، سینه و پا‌ها و لیزر موهای تمام بدن استفاده می‌شود.

کاربرد و مزایای استفاده از دستگاه لیزر دیود چیست؟

تصویر کاربرد و مزایای لیزر دایود

برای بسیاری از داوطلبین لیزر مو زائد، این سوال ایجاد می‌شود که دستگاه لیزر diode چه کاربرد و مزایایی برای آن‌ها دارد. برخی از مزایای استفاده از دستگاه لیزر دیود عبارتند از:

 • بدون‌تردید مهم‌ترین مزیت استفاده از دستگاه لیزر دیود به سرعت بسیار بالای آن برمی‌گردد. با هربار تابیدن اشعه‌های لیزر روی پوست، صد‌ها فولیکول مو، پرتو‌ها را به خود جذب خواهند کرد. در هر جلسه رفع مو زائد با لیزر دایود برای صورت، حداکثر ۱۰ دقیقه و برای سایر قسمت‌های بدن حداکثر ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.
 • دستگاه‌های لیزر دیگر محدودیت‌های استفاده داشته و برای نقاط خاصی از بدن به کار می‌روند. اما دستگاه لیزر دایود برای همه نقاط بدن به جز نواحی حساس دور چشم مناسب است.
 • اشعه‌ها و پرتو‌های لیزر دایود برای همه انواع پوست مناسب بوده و قدرت آن بسته به نوع پوست، رنگ، ضخامت مو و عوامل دیگر قابل تغییر است. لیزر دایود بهترین گزینه برای تایپ پوستی ایرانیان محسوب می‌شود.
 • لیزر دایود، باعث تحریک تولید کلاژن شده و با از بین بردن سلول‌های مرده به بازیابی و جوانسازی پوست کمک می‌کند.
 • به دلیل قابلیت خنک‌کنندگی وسیع سطح پوست، داوطلب زیبایی در حین لیزر و تابش پرتو‌ها، درد کمتری را احساس خواهد کرد.
 • دوره نقاهت و ریکاوری بسیار کوتاه، تعداد جلسات کم، پالس و تابش یکنواخت برخی دیگر از مزایای استفاده از لیزر دایود محسوب می‌شوند.

مزایا و ویژگی های لیزر دایود تنها به این موارد محدود نمی شود و اگر تمایل دارید اطلاعات بهتری بدست آورید، پیشنهاد می کنیم مقاله ویژگی های دستگاه لیزر دایود را مطالعه نمائید.

مضرات و عوارض دستگاه‌های لیزر دایود چیست؟

رفع مو زائد با لیزر دایود نیز، مانند سایر روش‌های زیبایی یکسری عوارض و مضراتی دارد. التهاب پوستی، احساس خارش در ناحیه تحت درمان و تغییر موقتی رنگدانه‌ها برخی از عوارض نادر و کوتاه مدت دستگاه لیزر دایود محسوب می‌شوند. در اغلب موارد، نداشتن تجربه کافی اپراتور است که می‌تواند باعث بروز چنین مشکلات عوارضی در فرد داوطلب شود. خبر خوب اینکه بسیاری از این عوارض نادر و موقتی بوده و بعد از حداکثر ۴۸ ساعت برطرف می‌شود. لیزر دایود یک فناوری بروز و جدید در دستگاه‌های لیزر محسوب می‌شود به همین دلیل، هزینه بالایی داشته و برای همه افراد گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌ نیست.

تعداد جلسات لیزر با دستگاه دایود چقدر است؟

تعداد جلسات laser دایود بسته به ناحیه تحت درمان، جنس مو و نوع پوست متفاوت است؛ اما به طور کلی تعداد جلسات لیزر دایود در فواصل زمانی معین، بین ۶ تا ۱۰ جلسه خواهد بود. معمولا جلسات لیزر دیود در حدود یک ماه از یکدیگر فاصله داشته و داوطلب می‌تواند، بعد از شرکت در چند جلسه، تاثیر لیزر دایود را مشاهده کند.

نکات و اصول مراقبتی قبل و بعد از دایود لیزر چیست؟

پیش از مراجعه به کلینیک برای لیزر مو زائد، باید مو‌های ناحیه تحت درمان با ژیلت بتراشید. در طی دوران لیزر از کندن مو‌ها با اپیلاتور، موبر یا موچین پرهیز کنید. ناحیه تحت درمان در هنگام لیزر، باید عاری از هرگونه مواد آرایشی و لوسیون باشد. در طی جلسات لیزر مو زائد از سولاریوم یا برنزه کردن پرهیز کنید.

بعد از انجام لیزر مو زائد در معرض تابش نور شدید خورشید قرار نگرفته و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. تا ۲۴ ساعت پس از لیزر مو از پوشیدن لباس یا شلوار‌های بسیار تنگ خودداری کنید. همچنین تا ۴۸ ساعت پس از لیزر از فعالیت ورزشی و رفتن به استخر و جکوزی خودداری کنید.

دستگاه لیزر shr چیست و چگونه کار می‌کند؟

تصویر دستگاه لیزر اس اچ ار چگونه کار می کند

Shr مخفف واژه لاتین Super Hair Removal بوده و یکی از روش‌های جدید لیزر مو زائد است. تکنولوژی به کار رفته در دستگاه لیزر shr مبتنی بر فناوری IPL ( پالس نور شدید) بوده و پرتو‌ها توسط منبع نور یا لامپ زنون با طول موج‌های معین به سطح پوست تابیده می‌شوند. اغلب دستگاه‌های رفع مو زائد برپایه فن‌آوری‌ ipl، معمولا از مقدار زیادی گرما و حرارت برای از بین بردن مو زائد استفاده می‌کنند. این لیزر به صورت شلیک‌های چندتایی با انرژی و گرمایی بسیار کم، فولیکول‌های مو را سوزانده و از بین می‌برد. طول موج دستگاه shr در حدود ۶۹۰ نانومتر است و در این پروسه ملانین‌ها و فولیکول‌های مو، نور و گرمای کمتری از این دستگاه جذب می‌کنند. همین عامل موجب شده دستگاه لیزر Shr (اس اچ آر) بدون درد و عارضه خاصی باشد و بیشتر برای افرادی با پوست تیره استفاده شود. چرا که اگر دستگاه لیزر مو زائد، قدرت بالایی در جذب ملانین (رنگدانه) داشته باشد، امکان سوختگی پوست تیره وجود خواهد داشت.

دستگاه لیزر shr مدل ایکس وان یکی از برترین و بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد اس اچ ار است که توانسته رضایت مندی بالایی را برای اپراتورها و زیباجویان بهمراه داشته باشد.در صورتیکه تمایل دارید موهای بدن خود را رفع کنید یا قصد خرید لیزر shr  را دارید، پیشنهاد می کنیم محصول لیزر اس اچ آر ایکس وان را به خوبی و کامل مطالعه نمائید.

نجوه کار با دستگاه لیزر shr

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه SHR، فقط ۵۰% از انرژی را صرف از بین بردن مو‌های زائد می‌کند؛ مابقی انرژی جذب سلول‌های بنیادی مو شده و میزان رشد مو را کاهش می‌دهد. با گرم شدن تدریجی پوست و فولیکول‌ها، حتی مو‌های نازک و ریز نیز سوزانده می‌شوند. این روش بدون درد و ایمن محسوب می‌شود، چرا که برای رفع مو زائد از انرژی بالا و حرارت بسیار زیاد استفاده نمی‌کند.

مزایای استفاده از دستگاه اس اچ ار چیست؟

تصویر ویژگی های دستگاه لیزر اس اچ آر

اگر می‌خواهید از تکنولوژی SHR، برای از بین بردن مو‌های زائد خود استفاده کنید باید درباره مزایای آن نیز بهتر و بیشتر بدانید. برخی از مزایای استفاده از دستگاه اس اچ ار عبارتند از:

 • یکی از شروط استفاده از لیزر برای از بین بردن مو زائد، قرار نگرفتن فرد در معرض نور شدید خورشید است. اما دستگاه SHR با تکنولوژی خاصی که دارد، مناسب افرادی است که باید زمان زیادی را زیر نور خورشید بگذرانند.
 • دستگاه لیزر shr دارای یک سیستم خنک‌کنندگی قوی است که موجب می‌شود فرد در طول جلسه هیچ دردی را احساس نکند.
 • تعداد شات در برخی مدل‌های دستگاه اس اچ ار، ۱۰ عدد در ثانیه است. همین موضوع باعث می‌شود، سرعت کار در این دستگاه بسیار بیشتر از سایر تکنولوژی‌ها باشد.
 • لیزر shr، انرژی را به صورت محدود و کوچک به ناحیه تحت درمان وارد می‌کند؛ با اینکار دیگر خبری از سوختگی، سوزش یا تغییر رنگدانه‌ها نیست.

  تفاوت دستگاه لیزر دایود با اس چ آر از نگاه کاربردی

  دستگاه لیزر shr، تنها برای حذف و از بین بردن مو زائد به کار نمی‌رود؛ بلکه برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی نیز می‎‌توان روی این دستگاه حساب کرد. رفع رگ‌های عنکبوتی، برطرف کردن چین‌و‌چروک و درمان آکنه برخی از موارد کاربرد دستگاه اس اچ آر هستند. 

استفاده از دستگاه shr چه عوارضی دارد؟

همه دستگاه‌های لیزر رفع مو زائد، یکسری عوارض و مضرات دارند؛ دستگاه اس اچ آر نیز شامل این موضوع می‌شود. امکان التهاب و قرمزی برخی از نقاط پوست در حین لیزر اس اچ آر وجود دارد، البته این عوارض بسیار نادر و موقتی بوده و ظرف چند ساعت ناپدید می‌شوند. در مواردی نیز امکان پوسته پوسته شدن یا تغییر رنگدانه‌های ناحیه مورد نظر وجود دارد. به طور کلی این عوارض ممکن است به دلیل عدم تجربه کافی اپراتور و قدیمی بودن دستگاه shr باشد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای دستگاه لیزر shr

برای از بین بردن مو زائد با دستگاه لیزر shr به ۴ الی ۶ جلسه نیاز خواهد بود. این جلسات باید در فواصل زمانی چهار هفته‌ای از هم برگزار شوند تا مو‌هایی که در چرخه رشد قرار دارند از بین بروند. همچنین برای تکمیل این دوره درمان، باید چندین جلسه دیگر در فواصل زمانی ۶ تا ۸ هفته انجام شود.

دستگاه لیزر اس اچ ار بهتر است یا دایود

تصویر لیزر دایود بهتر است یا اس اچ آر

در این مقاله به تفاوت دستگاه لیزر دایود با دستگاه اس اچ آر پرداختیم و این دو تکنولوژی را بررسی کردیم. به طور کلی می‌توان گفت که دستگاه shr گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای داوطلبان محسوب می‌شود، اما تعداد جلسات درمانی آن بسیار زیاد است. لیزر shr انرژی کمتری به فولیکول‌های مو وارد کرده و درد و عارضه‌ای به دنبال نخواهد نداشت. لیزر دایود تعداد جلسات کمتری داشته و با قدرت بالایی که دارد به عمق بیشتری از پوست و فولیکول مو نفوذ می‌کند. اگر بین انتخاب این دو روش مردد مانده‌اید از طریق شماره ۰۹۱۲۰۹۱۵۹۱۰ مدیریت فروش همدم طب ارتباط برقرا کرده تا از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

سخن آخر

سعی کردیم در این مقاله طور کامل به تفاوت دستگاه لیزر دایود و اس اچ آر بپردازیم اما اگر با خواندن این مطلب هنوز با ابهامات و سوالاتی روبرو هستید، خواهشمندیم در بخش نطرات و دیدگاه ها برای ما سوالات خود را مطرح نمائید تا همکاران ما پاسخگوی شما باشند.همچنین اگر تمایل دارید محصولات متنوعی از انواع دستگاه لیزر مو را مشاهده کنید و قصد خرید دستگاه لیزر موهای زائد مطبی، سالنی و کلینیکی را دارید، پیشنهاد می کنیم به فروشگاه همدم طب مراجعه کنید تا با انواع دستگاه لیزر موهای بدن بصورت نو و دست دوم با تنوع بسیار زیادی رورو شوید.

۲ نظرات

 • سلام وقت بخیر،اول اینکه قیمت دو دستگاه رو نزدین!! دو اینکه جلسات آموزش کار بادستگاه چقدر هست!؟ ونیاز ب حضوری بودن داره!؟! سپاس

  • بیتا خانم سلام و وقتتون بخیر.مقاله ای که مطالعه کردید به مبحث تفاوت دستگاه لیزر دایود و اس اچ آر پرداخته و قاعدتا حرفی از قیمت زده نمی شود اما اگر در مورد قیمت دستگاه لیزر دایود یا قیمت دستگاه لیزر اس اچ آر سوالی دارید با شماره ۰۹۰۲۲۳۳۹۴۶۴ تماس گرفته تا پاسخگوی شما باشند.و اینکه در مورد آموزش باید بگوئیم که بله با خرید محصولات لیزر موهای زائد همدم طب علاوه بر دریافت آموزش رایگان و غیر حضوری از خدمات باشگاه مشتریان ما نیز بهره مند می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *