کولینگ دستگاه لیزر و انواع کولینگ بهمراه معرفی تخصصی و نکات مهم

تصویر کولینگ لیزر دایود

کولینگ دستگاه لیزر


کولینگ دستگاه لیزر یا حنک کنندگی،در کار با لیزر پزشکی مهمترین عامل جهت حفظ سلامت اپیردم هستند.در این مفاله ما سعی داریم که انواع کولینگ لیزر پزشکی را معرفی نماییم.

معرفی چهار نوع کولینگ دستگاه لیزر

۱- کانتکت کولینگ

که در لیزرهای ipl وshr ،  لیزرهای دایود  و برخی لیزرهای الکس و اندیاگ استفاده میشود.در این کولینگ ها استفاده از ژل الزامی است و در صورت استفاده از ژل های رنگی موجبات سوختگی پوست خواهد شد.این نوع کولینگ متداولترین و ارزانترین نوع کولینگ دستگاه لیزر  است که نتایج کار انها خوب و متوسط است. دمای نرمال در انها از ۵- درجه ساتی گراد تا ۱۰+ درجه سانتی گراد متغیر است.ولی بهترین دما برای لیزر موهای زائد بین صفر تا ۲ درجه سانتی گراد میباشد.

۲- ایر کولینگ

این نوع کولینگ نیاز به یک دستگاه جانبی به نام کرایوکولینگ دارد که مانند یک کولر گازی هوای سرد شده را از طریق یک شیلنگ به سطح پوست میدمد.در این روش هوای سرد (حدود ۹- درجه سانتی گراد) حین تابش لیزر دمیده میشود و سوختگی پوست به حداقل میرسد.این نوع کولینگ کم ریسک ترین نوع و گرانترین نوع کولینگ دستگاه  لیزر است.اکثر لیزرهای الکس و برخی لیزر های دایود از این روش استفاده میکنند.

۳- کرایو ژن

این نوع کولینگ با استفاده از گازهای cfc صورت میگیرد. گازهای cfc همان گاز یخچال از نوع R134a میباشد.مشکلی که این روش دارد این است که اگر حین تابش لیزر کرایوژن روی پوست باشد بدلیل حرارت بالا،باعث سوختن پوست میشود.لذا تنظیمات کرایوژن قبل و بعد از تابش لیزر الزامی است.معمولا ۱۰میلی ثانیه قبل از تابش لیزر باید دمش کرایو قطع شود.همچنین حداکثر ۱۰میلی ثانیه بعد از اتمام پالس لیزر باید کرایو مجددا دمیده شود.اگر این بازه زمانی بهم بخورد موجبات سوختگی حتمی است.این روش نسبتا هزینه بردار و چون کپسول مصرفی دارد کمی دردسر ساز است. ولی در کل قابل قبول میباشد.لیزرهای الکس های امریکایی از این نوع کولینگ استفاده میکنند.

تصویر کولینگ لیزر

۴- اکسترنال کولینگ یا کول پد

این روش بسیار سنتی بوده و کمتر استفاده میشود.روشی بسیار ارزان و بسیار ریسک پذیر است که تنهابه صورت روش مکمل در کنار روشهای ارائه شده در بالا قابل استفاده میباشد.لازم به ذکر است همه لیزرهایی که بصورت noncontact کار میکنند قابلیت ارتقا به ایرکولینگ را دارند.به عنوان مثال الکسهای امریکایی را میتوان با ایرکولینگ جایگزین نمود و برای همیشه از خرید کپسول کرایو راحت شد.

آب مناسب لیزر پزشکی و زیبایی

تا این قسمت مقاله به معرفی انواع کولینگ دستگاه لیزر موهای زائد پرداختیم، اما پارامتر مهمی در خود کولنگ واتر لیزر بسیار موثر می باشد و این پارامتر آبی است که داخل مخزن واتر کولینگ ریخته می شود.اگر از اب معمولی و لوله کشی داخل مخزن واتر کولینگ ریخته شود در اثر وجود رسوبات و املاحی که داخل اب لوله کشی وجود دارد،صدمات و خاساراتی به لیزر سورس دستگاه لیزر دایود و الکس وارد کرده و هزینه های تعمیری و تعویضی بسیاری برای خریداران ببار می آورد.

سوالی که اینجا پیش می آید این است که پس چه آبی مناسب دستگاه لیزر موهای زائد می باشد؟این آب می بایست فوق خالص بوده و فاقد رسوب و املاح باشد و سختی آن نیز صفر باشد و این ابی نیست جز آب دیونیزه درسآب،که بسیار با کیفیت بوده و تمامی استانداردهای دستگاه های لیزر موهای زائد را دارا می باشد.اگر اطلاعات دقیق تر و کاملتری در این مورد تمایل داشته باشید بدست آورید،پیشنهاد می کنیم مقاله آب مناسب لیزر زیبایی و پزشکی را مطالعه فرمایید.

3 نظرات

  • دستگاه های لیزر از شرکت طاهرتاج پارس را به هیچ عنوان نخرید چون بعد از یک سال استفاده عملا کل دستگاه دیگر کارایی ندارد و ضرر می کنید قیمت دستگاه ها نیز نسبت به قطعات بی کیفیت و تکنسین هایی که چندان از قطعات لیزر و مونتاژ آن ها سررشته ندارند بسیار بالاست توصیه می کنم قبل از خرید از این شرکت بی کیفیت حتما تحقیق کنید

    • سلام اقای فرهادی عزیز.ما شرکت همدم طب مبین هستیم و شرکت طاهر تاج از شرکت های همکار ما می باشند.ما به قضاوت شرکت و همکاران نمی پردازیم.شرکت همدم طب مبین در زمینه تولید دستگاه لیزر، تولید کولینگ و خنک کنندگی لیزر و خرید و فروش انواع لیزر،دستگاه جوانسازی و لاغری بصورت تخصصی فعالیت می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *