35 سوال رایج و متداول جوابدهی کرایولیپولیز بهمراه نکات طلایی

تصویر جوابدهی کرایولیپولیز

سوالات رایج و متداول جوابدهی کرایولیپولیز

به دلیل اینکه سوالات بسیاری درباره جوابدهی کرایولیپولیز برای بسیاری از متخصصین لاغری و کارشناان تغذیه و حتی افرادی که قصد لاغری شکم و پهلو با کرایو را دارند،‌در این مقاله به 35 سوال رایج درباره کرایولیپولیز پرداختیم.امیدواریم این سوال و جواب‌ها پاسخگوی نیاز شما عززان همراه باشد. 

۱- چه مدت پس از کرایو شاهد تغییرات هستیم؟

ممکن است سه هفته پس از درمان،‌جوابدهی کرایولیپولیز را ملاحظه کنید، اما بدن شما به مدت چهار تا شش ماه بعد از درمان همچنان از طریق متابولیسم سلول‌های چربی را از بین می‌برد.

۲– محدودیت زمانی استفاده از دستگاه لاغری کرایو در طول یک سال چقدر است؟

بین انجام کرایو در یک منطقه باید حداقل ۲ تا ۴ ماه فاصله وجود داشته باشه و بطور کلی این عمل بیش از ۳ بار در سال توصیه نمی‌شود.

۳– آیا کرایولیپولیز برای کوچک کردن سینه و از بین بردن سلولیت کاربرد دارد؟

کرایو را نمی‌توان در ناحیه قفسه سینه و قلب استفاده کرد و کاربردی برای کاهش سلولیت ندارد.

۴-آیا میتوان از کرایولیپولیز برای کاهش وزن استفاده کرد؟

کرایولیپولیز با از بین بردن زنجیره چربی تغییر سایز را به دنبال دارد ولی برای کاهش وزن یا به عنوان یک درمان چاقی کاربردی ندارد و جایگزین روش‌های تهاجمی مانند لیپوساکشن نمی‌باشد.

۵– بهبودی پس از درمان با کرایو تا چه مدت به طول می‌انجامد؟

شیوه کرایولیپولیز کاملا غیر‌تهاجمی است، بنابراین در اکثر موارد بیماران در همان روز به حالت طبیعی خود باز گشته و میتوانند فعالیت روزمره را انجام دهند؛ اگر چه در صورت تجربه هرگونه قرمزی، ممکن است برای بازگشت به حالت عادی یک یا دو روز منتظر بمانید.

۶– آیا کرایولیپولیز خطرناک است؟

از آنجا که این عمل غیر تهاجمی است هیچ زخم بازی وجود ندارد،‌بنابراین خطر عفونت نیز وجود ندارد.با این‌حال، برخی از بیماران ممکن است به دلیل قرارگیری بافت ناحیه تحت درمان داخل هندپیس خنک کننده کرایو با عوارضی روبرو شوند،در طول فرایند احساس درد، کبودی، گزگز، قرمزی، بی‌حسی یا تورم در ناحیه تحت درمان را تجربه کنند که این علائم کاملا موقت است و ظرف چند ساعت یا چند روز ناپدید می‌شود.

۷– ملاحظات پس از عمل کرایو؟

پزشک مشاور طبق سیستم بدنی بیمار و نواحی تحت درمان ممکن است برای شما استفاده از داروهای مسکن را برای برطرف کردن درد یا استفاده از کمپرس‌های سرد را برای درمان تورم در ناحیه تحت درمان توصیه کند.

۸– چه کسی برای درمان کرایولیپولیز نامزد مناسبی نیست؟

اکثر افراد می‌توانند کرایولیپولیز را انجام دهند با این حال کرایولیپولیز برای افراد چاق توصیه نمی‌شود، زیرا این روش برای افراد دارای چربی‌های موضعی توصیه شده (شخص تحت درمان کرایولیپولیز باید به طور کلی سالم باشد و انتظارات واقع بينانه‌ای از این عمل داشته باشد).

۹– آیا کرایولیپولیز در درمان سلولیت و جمع کردن پوست شل کاربرد دارد ؟

انجام کرایو باعث سفت شدن پوست آن منطقه میشود اما نمیتوان از شیوه کرایولیپولیز تنها به منظور سفت کردن پوست استفاده کرد زیرا درمان به گونه‌ای انجام می‌شود که به منظور هدف قرار دادن سلول‌های چربی باشد و به بافت‌های اطراف آن آسیبی نرساند.کرایولیپولیز برای درمان سلولیت طراحی نشده است، اگر چه روش‌هایی مبتنی بر انرژی مانند دستگاه‌های فرکانس رادیویی می‌تواند برای تحریک تولید کلاژن و بهبود ظاهر سلولیت به همراه درمان کرایولیپولیز استفاده شود تا شما را به هدف نهایی برساند.

۱۰– بعد از کرایو چربی کجا می رود؟

در طول کرایولیپولیز حدود ۲۵% این سلول ها کشته می شوند و چربی ذخیره شده را آزاد می‌کنند و هنگامی که بدن شما سلول‌های بلورین را متابولیز می‌کند، این چربی‌ها از بین می‌روند و سلول‌های چربی به هیچ عنوان باز نمی‌گردند. با این حال، مهم است بدانید که وزن شما فقط در اثر کرایولیپولیز تغییر نمی‌کند بلکه باید رژیم غذایی درست داشته باشید و ورزش کنید تا به نتایج مطلوب برسید. همچنین در نظر داشته باشید، سلول‌های باقی مانده چربی در منطقه تحت درمان،‌همچنین در سراسر بدن، هنوز هم قادر به جذب چربی‌های جدید می‌باشد.

۱۱– آیا میتوان کرایولیپولیز را در زمان بارداری انجام داد؟

بعید است روش انجماد چربی کرایولیپولیز باعث بروز مشکل در بارداری شود اما انجام این روش در بارداری منع شده است. همچنین این روش درمانی هیچ تاثیری در ابتدای بارداری ندارد زیرا شما در طول بارداری افزایش وزن دارید.جالب است بدانید که جوابدهی کرایولیپولیز برای خانمها پس از زایمان بسیار بالا می‌باشد.

۱۲– هر جلسه درمان با دستگاه لاغری کرایو چقدر زمان خواهد برد؟

کرایو برای از بین بردن چربی در پهلوها، شکم، ران‌ها و بازوها یا رفع غبغب استفاده می‌شود.هر منطقه حدودا به ۶۰-۴۵ دقیقه درمان نیاز دارد. اگر بیش از یک منطقه را تحت درمان قرار دهید، ممکن است نیاز به چندین جلسه عمل داشته باشید که در این صورت عمل چندین ساعت به طول می‌انجامد. بعضی از کلینیک‌ها،‌دستگاه دو یا ۴ هندپیسی بمانند دستگاه لاغری شکم و پهلو التیمو را ارائه میدهند که این امکان را می‌دهد که در یک جلسه چند ناحیه از بدن را هدف قرار دهید.

۱۳-لاغری با کرایولیپولیز به چند جلسه نیاز دارد؟

تعداد جلسات درمان و جوابدهی کرایولیپولیز بستگی به منطقه درمان و میزان حجم چربی فرد دارد. اگر فرد لاغری هستید و تنها شکم و پهلو دارید اغلب یک یا دو جلسه پاسخگو خواهد بود اما اگر فرد توپری هستید ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشید.

۱۴– آیا کرایو عملی دردناک است؟

در ابتدا به دلیل مکش چربی به داخل پروب برخی افراد درد کوتاهی را احساس می‌کنند که هرچه آن منطقه سفت‌تر باشد درد بیشتری را متحمل می‌شوند.این درد بسیار کوتاه است و در عرض ۵ الی ۱۰ دقیقه از بین می‌رود.

۱۵– آیا کرایولیپولیز در نواحی بازو، ران یا داخل ران جواب میدهد؟

اگر میزان چربی جمع شده در این نواحی به اندازه‌ای باشد که داخل پروب کشیده شود، این عمل جوابگو است.

۱۶– برای جلوگیری از سوختگی با دمای بالا در کرایو چه می‌توان کرد؟

پوست شما قبل از شروع فریز باید توسط پزشک چک شود.برخی پوست‌های حساس نسبت به تغییرات دمایی واکنش نشان می‌دهند که در این صورت پزشک قبل از آغاز، آنتی فریز را باز کرده و پد ضد سرما را نصب کرده و بعد هندپیس کرایو روی پدژل روی پوست شما قرار می‌گیرد تا از پوست شما حداکثر محافظت انجام شود.البته اگر احساس ترس در این موارد دارید،‌خرید دستگاه کویتیشن پاندورا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۱۷– هزینه درمان و تعداد جلسات لاغری با کرایولیپولیز چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه درمان متناسب با منطقه قرارگیری کلینیک، موضع تحت درمان، تعداد جلسات مورد نیاز و هدف نهایی هر شخص متفاوت است. غالبا پس از یک جلسه درمان،‌شاهد کاهش مقدار قابل توجهی از چربی هستید اما اگر تمایل دارید تا شاهد کاهش سایز بیشتری باشید، میتوانید با دستگاه چربی‌سوز و عضله‌ساز ems روند درمان را تسریع کنید.

۱۸– مزایای روش کرایولیپولیز چیست؟  

۱- بعد از عمل کرایولیپولیز می‌توانید به فعالیت روزانه بپردازید.

۲- با یک بار کرایولیپولیز بین ۴ تا ۱۲ سانتی‌متر سایز فرد کاهش پیدا می‌کند.

۳- حتی در کبد‌های چرب با گرید پایین یا بیماران دیابتی کنترل شده هم می‌توان کرایولیپولیز را انجام داد.

۴- کرایولیپولیز روشی غیرجراحی، بی‌خطر و بدون عارضه است.

۱۹– آیا کرایو با بیهوشی همراه است؟

خیر کرایو روشی بسیار آسان است و نیاز به هیچ‌گونه بیهوشی و بی حسی ندارد و به عمل سرپایی معروف است.

دوره نقاهت پس از درمان کرایو چقدر است؟

شما بلافاصله بعد از انجام کرایولیپولیز میتوانید به کارهای روزمره یا حتی رانندگی بپردازید.

۲۰– خوردن آب زیاد و ورزش بعد از کرایولیپولیز لازم است؟

خیر مانند روش‌های کویتیشن و آراف و  ای ام اس نیازی به مصرف آب و ورزش زیاد نیست اما اگر ورزش بعد از کرایولیپولیز انجام شود سرعت کاهش سایز را قطعا بیشتر خواهد کرد.

۲۱– آیا کرایو برای ناهمواری‌های بعد از لیپوماتیک مناسب است؟

خیر برای از بین بردن این ناهمواری‌ها باید عمل ال پی جی یا آر اف انجام دهید.

۲۲– بهترین منطقه جوابدهی با دستگاه لاغری کرایو کدام منطقه است؟

بهترین و بالاترین جوابدهی کرایولیپولیز،‌منطقه شکم و پهلو و در درجه بعد زیر بند سوتین است. بازو،‌داخل ران و پایین باسن جوابدهی پایین‌تری دارد.

۲۳– آیا لاغری با کرایو برگشت‌پذیر است؟

توجه داشته باشید که تنها حدود ۲۵% از کل چربی های ناحیه تحت درمان به صورت کامل از بین می‌رود پس تعدادی از سلول‌های چربی باقی می‌مانند. بنابراین اگر بطور ناگهانی شاهد کاهش وزنی ۷ کیلو گرمی بودید، باید مطلع باشید که امکان جذب دوباره چربی توسط سلول‌های باقی‌مانده وجود دارد، و توصیه ما به حفظ وزن با رژیم مناسب و انجام ورزش زیر نظر پزشک می‌‌باشد.

۲۴– آیا دستگاه لاغری کرایو برای BMI های خیلی بالا هم جواب میده؟

افرادی که دارای BMI بالای 30 هستند،‌نه تنها با کرایولیپولیز بلکه با دیگر شیوه های لاغری موضعی نیز کاهش سایز را تجربه نمی‌کنند.توصیه ما به افرادی که BMI بالای 30 دارند این است که با رژیم غذایی مناسب و ورزش و تحرک کافی،BMI خود را به زیر 30 آورده و بعد از شیوه‌های لاغری موضعی استفاده کنند تا بیشترین جوابدهی با کرایولیپولیز را تجربه نمایند.

۲۵– آیا کرایو رژیم غذایی خاصی دارد؟

اگر در کنار کرایولیپولیز،‌رژیم غذایی برای کاهش وزن عمومی بگیرید و ورزش کنید زودتر به نتیجه می‌رسید و امکان بازگشت چربی از بین می‌رود.

۲۶- آیا کرایولیپولیز بر روی کبد و طحال و میزان چربی خون اثر منفی میگذارد؟

خیر،‌از آنجایی که در این روش ساختمان چربی هم تخریب میشود،‌در حقیقت تنها سلول چربی دفع نشده بلکه زنجیره چربی هم تخریب شده و از بدن دفع میگردد؛ تفاوت چشمگیری در سطح لیپید خون و فاکتورهای کبدی قبل و بعد از انجام شیوه کرایو دیده نشده است.

۲۷- محدودیت سنی و جنسی در انجام عمل کرایولیپولیز وجود دارد؟

طبق تاییدیه FDA آمریکا،‌بهترین سنین و بالاترین میزاتن جوابدهی کرایولیپولیز بین ۲۰ تا ۶۵ سال است. طبق شواهد کرایو در زنان بهتر از مردان پاسخگو بوده است.

۲۸- غالبا چه حسی هنگام درمان کرایولیپولیز در انسان ایجاد میشود؟

در دقایق ابتدایی شما سرمای شدید و فشار را در موضع تحت درمان احساس میکنید که این حس بعد از ۵ الی ۱۰ دقیقه به دلیل کاهش دما از بین می‌رود و بسیاری از مردم در این حین به مطالعه یا کار با لپ تاپ یا حتی یک چرت کوتاه میپردازند.

۲۹- کرایولیپولیز در افراد مبتلا به بیماری‌های دیابتی قابل انجام است؟

تصویر لاغری با کرایو در افراد دیابتی

همانطور که میدانید در بیماران دیابتی سطح گلوکز یا قند خون افراد بالاتر از حد طبیعی قرار دارد. این مقدار در افراد سالم چیزی حدود ۷۰ الی ۱۱۰ میلی گرم است که در صورتی که کمتر از ۷۰ باشد اصطلاحا هیپوگلایسمیک و اگر از ۱۱۰ بالاتر باشد هیپرگلایسمیک اطلاق می‌شود.

اما در بحث کرایولیپولیز برای افراد مبتلا به دیابت ابتدا باید بدانیم که فرد مراجعه کننده در چه شرایطی قرار دارد:

 • آیا فرد بیمار در کنار بیماری دیابت به چاقی هم مبتلا است؟
 • آیا میزان قندخون بیمار کنترل شده است؟
 • آیا سن مراجع در رنج انجام کرایولیپولیز است؟
 • آیا فعالیت بدنی و ورزشی به صورت روزمره دارد؟
 • آیا بیماری مزمنی در کنار دیابت دارد؟
 • آیا رژیمهای صحصح خوراکی را رعایت میکند؟
 • آیا سابقه اقدامات لاغری را قبلا داشته؟

در حالی که نمیتوانیم با عمل کرایولیپولیز انتظار بالا رفتن میزان قند خون را داشته باشیم با این حال مکانیسم کرایولیپولیز اساسا برای این افراد توصیه نمیشود مگر در حالت کنترل شده بیماری دیابت. همواره لازم است به بیماران این چنینی حفظ آرامش طی این عملی و نوشیدن آب فراوان را پس از این عمل گوشزد کرد تا از تهدید اسیدوز لاکتیک جلوگیری شود.توجه کنید که در افرادی که بیماری دیابت کنترل نشده این عمل به هیچ عنوان صورت نگیرد.

۳۰- میزان جوابدهی کرایولیپولیز در مبتلایان به کبد چرب؟

 چربی‌های فریز شده طی عملیات کرایولیپولیز توسط سلول‌های کبدی به اسید چرب و گلیسرول تجزیه شده و سپس توسط سیستم گوارشی دفع میشود، پس اگر فرد مراجعه کننده به کبد چرب مبتلا باشد ابتدا باید بدانیم فرد در  چه درجه ای از این بیماری قرار دارد تا بتوانیم بهترین مشاوره را بدهیم.

کبد چرب از ۴ گرید تشکیل شده، که با سونوگرافی از کبد میتوان درجه بیماری را تشخیص داد:

 • گرید ۱، خفیف‌ترین  درجه این بیماری هست که برای درمان با روش کرایولیپولیز مانعی ندارد.
 • گرید۲، در این درجه از بیماری حتما لازم هست تا به همراه کرایولیپولیز داروهایی هم برای مراجعه کننده توسط متخصص تجویز شود.
 • گرید۳ ، در این درجه از بیماری باید بدانیم که کرایولیپولیز با چه هدفی قرار است انجام شود، اگر هدف تنها کاهش سلول‌های چربی باشد، انجام این روش مانعی ندارد.
 • گرید ۴، حساس‌ترین درجه بیماری است که در این وضعیت تحت هیچ عنوان مجاز به انجام عمل کرایولیپولیز برای بیمار نیستیم.

۳۱- روش لاغری با کرایولیپولیز در افراد با سابقه کم خونی چگونه است؟

کرایولیپولیز تنها در برخی از افراد مبتلا به نوعی کم خونی نادر مانند بیماری آلگوتینین سرد کم‌خونی منع استفاده دارد. همچنین این روش برای مبتلایان به برخی بیماری‌های خونی مثل (هموگلوبینوری سرد مزمن، کرایوگلوبولینمی و بیماری آلگوتینین سرد) منع شده.

۳۲- تداخل دارویی در عمل کرایولیپولیز؟

انجام این عمل در افرادی که از داروهای منقبض کننده عضلات یا ضد بارداری استفاده می‌کنند ممنوع می‌باشد.

۳۳- آیا استفاده از دستگاه لاغری موضعی کرایو درد دارد؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که درباره استفاده از دستگاه لاغری کرایو وجود دارد این است که استفاده از آن با درد همراه است یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم خیر، استفاده از دستگاه کرایولیپولیز درد شدیدی که در ذهن افراد نقش بسته را ندارد؛ البته همه افراد در طی ۵ دقیقه اول استفاد از این آن، کمی درد را حس می‌کنند؛ اما میزان این درد بسیار پایین است. بنابراین استفاده از این دستگاه با درد شدید همراه نمی باشد.

۳۴- آیا دستگاه لاغری کرایو موجب شل شدن پوست بدن می‌شود؟

به صورت کلی دستگاه کرایولیپولیز به گونه‌ای طراحی شده که از شل شدن پوست در حین استفاده جلوگیری کند، اما نمی‌توان برای سفت کردن پوست استفاده کرد.دستگاه کرایو،‌به بافت بدن آسیب نمی‌رساند، با این حال سلولیت‌ها را درمان نمی‌کند؛ از این رو افراد باید انتظار اندکی پوست شل شده را داشته باشند که در نهایت با دستگاه RF براحتی می توانند عمل لیفت و کشیدگی پوست را انجام دهند.

۳۵- آیا می‌توان به تاثیر دستگاه کرایو اعتماد کرد؟

بله،‌دستگاه لاغری کرایو در سال‌های اخیر در بین مردم بسیار محبوب شده و این محبوبیت می‌تواند نشانه‌ای برای اعتماد کامل به کرایو باشد. دلایلی که می‌توانید به دستگاه کرایولیپولیز اعتماد کنید عبارت‌اند از:

 • دستگاه کرایو نتیجه دائمی دارد؛ یعنی چربی بدن افراد را برای طولانی مدت کاهش می‌دهد.
 • شیوه کرایولیپولیز مانند سایر دستگاه‌های لاغری، عوارضی سخت برای بدن افراد ندارد.
 • استفاده از این دستگاه نیازی به جراحی ندارد و حتی بدون درد است.
 • یک روش کاهش چربی مقرون‌ به‌ صرفه محسوب می‌شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم به مهم‌ترین و بیشترین سوالات رایجی که درباره کرایو و میزان جوابدهی کرایولیپولیز وجود دارد بپردازیم اما اگر هنوز با ابهامات و سوالاتی روبرو هستید کافیست در بخش دیدگاه و نظرات برای ما بنویسید تا همکاران ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *