انواع طول موج دستگاه لیزر برای کدام پوست و مو مناسب است؟

انواع طول موج دستگاه لیزر

انواع طول موج دستگاه لیزر بدن

لیزر یکی از محبوب‌ترین و کارآمدترین روش‌های حذف موهای زائد است که کمک می‌کند تا از شر موهای زائد خلاص شده و پوستی صاف و یکدست داشته باشید. در این روش از پرتوهای متمرکز نور برای هدف قرار دادن فولیکول مو (کیسه‌های کوچکی در پوست که محل رشد مو هستند) استفاده می‌شود و اشعه لیزر می‌تواند با حرارت بالا فولیکول مو را تخریب کرده و منجر به توقف رشد موها شود. لیزرها انواع گوناگونی دارند که بر اساس انواع طول موج دستگاه لیزر طبقه‌بندی می‌شوند. قابلیت‌ها و ویژگی‌های هر یک از این لیزرها متفاوت بوده و مزایای ویژه‌ای را در برمی‌گیرد.

آگاهی از کارکرد و قابلیت هر یک از این لیزرها به انتخاب درست کمک کرده و نتیجه مطلوب‌تری را برای ما رقم می‌زند. در ادامه این مقاله شما را با انواع طول موج لیزر آشنا می‌کنیم.

 طول موج لیزر چیست؟

طول موج لیزر به معنای میزان انرژی و قدرت نفوذ اشعه لیزر در پوست و بافت‌های بدن بوده که بر حسب نانومتر اندازه گیری می‌شود. انتخاب طول موج مناسب، نقش مهمی در دستیابی به نتیجه دلخواه، در حذف موهای بدن ایفا می‌کند. انرژی که اشعه لیزر با استفاده از امواج نوری یا رادیویی متمرکز شده، به سطح پوست و بافت‌های زیرین آن منتقل می‌کند، منجر به از بین رفتن موهای زائد می‌شود.

اهمیت انتخاب طول موج مناسب

لیزر موهای زائد راه‌حلی ایده‌آل و دائمی برای حذف موهای زائد صورت یا بدن به شمار می‌رود. اما انتخاب طول موج مناسب لیزر، برای دستیابی به نتایج مطلوب و ایمن از اهمیت بالایی برخوردار است. طوج موج در لیزر کارایی‌های متفاوتی دارد از جمله اینکه طول موج‌های کوتاه‌تر قدرت نفوذ کمتری در پوست داشته و برای موهای نازک‌تر و روشن‌تر کاربرد دارند. در مقابل، طول موج‌های بلندتر با قدرت نفوذ بیشتر می‌توانند موهای ضخیم‌تر و تیره‌تر را ریشه کن کنند.

انواع طول موج و اشعه در لیزر

طول موج لیزر یکی از فاکتورهای کلیدی دستگاه‌های لیزر موهای زائد است و به طور مستقیم بر کیفیت عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. لیزر با طول موج‌های مختلف به عمق‌های متفاوتی از پوست نفوذ می‌کند و نوع و رنگ پوست و مو نیز در میزان این نفوذ تاثیرگذار است. در ابتدای ظهور لیزر موهای زائد، دستگاه‌ها از نوع الکساندرایت بودند و عملکردی عالی داشتند. این دستگاه‌ها در اروپا که اکثر افراد پوست روشن و موهای نازکی دارند، بسیار موثر بودند. اما در مناطق دیگر مانند آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی، لیزر الکساندرایت کارایی لازم را نداشت.

به همین دلیل طول موج جدید و قوی‌ دایود به دستگاه‌های لیزر اضافه شد تا اشعه لیزر به عمق بیشتری از پوست نفوذ کند و توسط ملانین ریشه مو جذب شود. با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های لیزر مدرن از سه طول موج الکساندرایت، دایود و اندیگ به طور همزمان استفاده می‌کنند تا برای انواع تیپ‌های پوستی مناسب باشند. در حین استفاده از لیزر، از ژل اولتراسونیک (ژل سونوگرافی) در محل لیزرگذاری استفاده می‌شود.

1.طول موج لیزر الکساندرایت

تصویر انواع طول موج دستگاه لیزر الکساندرایت

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد در جهان،‌لیزر الکساندرایت است که کارایی و سرعت بالایی دارد. طول موج در لیزر الکساندرایت 755 نانومتر است که می‌تواند موهای نازک و روشن را از بین برده و به طور موثری حذف کند. این لیزر برای نواحی حساس مانند بالای لب و چانه نیز گزینه مناسبی به شمار می‌رود. همچنین برای موهای زائد بیکینی، زیر بغل، دست و پاها هم کاربرد دارد. این لیزر برای افراد با پوست‌های تیره و زخم باز مناسب نیست.

مزایای لیزر الکساندرایت:

 • سرعت بالا: جلسات درمانی که توسط لیزر الکساندرایت انجام می‌شود کوتاه بوده و از جمله سریعترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد به شمار می‌رود.
 • لیزر الکساندرایت برای پوست‌های روشن و موهای نازک و روشن ایده‌آل است.
 • کارایی بالا: این دستگاه برای افرادی که موهای نازک و روشن دارند کارایی بالایی داشته و موهای زائد را به طور کامل از بین می‌برد.
 • درد کم: یکی از مزایای لیزر الکساندرایت درد کم در حین انجام کار است که حتی افراد حساس نیز می‌توانند از این روش بدون نگرانی استفاده کنند.
 • ایمنی: دستگاه لیزر الکساندرایت توسط متخصصین تایید و استانداردهای لازم را برای حذف موهای اضافه دارد. این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد بسیار ایمن است.

نمونه‌ای از دستگاه‌های لیزر غیر‌تماسی و بدون ژل،‌دستگاه لیزر الکساندرایت اپتیمکس است که با قیمت مناسب و بصورت اقساطی قابل تهیه می‌باشد.

2.طول موج دایود

تصویر طول موج دستگاه لیزر دایود

لیزر دایود در سه نوع طول موج 808 نانومتر، 755 نانومتر و 1064 نانومتر استفاده می‌شود که هر یک مزایای خاص خود را دارد.لیزر دایود طول موج بلندتری داشته و به قسمت‌های عمیق‌تری از پوست نفوذ می‌کند. بنابراین گزینه مناسب برای اشخاصی است که موهای ضخیم‌تری دارند. این نوع لیزر توسط ملانین پوست جذب شده و برای انواع پوست به ویژه پوست‌های تیره‌تر کارآمد است. در مقایسه با سایر لیزرها، لیزر دایود قیمت مناسب‌تری داشته و مقرون به صرفه است.لیزر دایود با طول موج 1064 نانومتر، برای پوست‌های تیره‌تر که لیزر الکساندرایت برای آنها مناسب نیست، گزینه مناسبی است.اگر بدنبال خرید دستگاه لیزر دایود برای مرکز و کلینیک زیبایی خود هستید،‌پیشنهاد ما دستگاه لیزر دایود 4 طول موج پارادایس پرو است که به صورت اقساطی نیز به فروش می‌رسد.

انواع طول موج لیزر دایود

 • 808 نانومتر: طول موج رایج و استاندارد برای لیزر موهای زائد، با قدرت نفوذ بالا و تاثیرگذاری روی موهای ضخیم و تیره. ایده‌آل برای پوست‌های روشن تا متوسط.
 • 755 نانومتر: مناسب برای موهای نازک‌تر و روشن‌تر، خصوصاً در پوست‌های روشن.سرعت عمل بالا و درد کم از مزایای این طول موج است.
 • 1064 نانومتر: قدرت تخریب بالا برای موهای ضخیم و ریشه‌ای، ایده‌آل برای پوست‌های تیره.این طول موج به صورت پالسی عمل می‌کند.

3.طول موج اندیاگ 

لیزر ان دی یاگ نوع دیگری از طول موج لیزر است که قدرت نفوذ بالایی به عمیق‌ترین لایه‌های پوست دارد و برای پوست‌های تیره گزینه مناسبی است. طول موج در لیزر ان دی یاگ 1064 نانومتر است و به راحتی می‌تواند ریشه موهای ضخیم و تیره را هدف قرار دهد.برخلاف سایر لیزرها که برای پوست‌های تیره مناسب نیستند،لیزر اندیاگ گزینه ایده‌الی برای پوست‌های تیره به شمار می‌رود. همچنین لیزر اندیاگ علاوه بر حذف موهای زائد، برای حذف تاتو و درمان واریس نیز کاربرد دارد.

ویژگی‌های مهم لیزر ان دی یاگ NDYAG

 • طول موج 1064 نانومتر: این نوع لیزر با قدرت تخریب بالا موهای ضخیم را ریشه کن کرده و از بین می‌برد.
 • ایمنی: لیزر ان دی یاگ ایمنی کافی داشته و در صورتی که توسط متخصص مجرب استفاده شود عوارض جانبی کمی دارد.
 • نیاز به جلسات بیشتر: لیزر ان دی یاگ نسبت به سایر لیزرها به تعداد جلسات بیشتری برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز دارد.
تصویر مشاوره فروش دستگاه و تجهیزات همدم طب

نیاز به راهنمایی دارید؟

دستگاه های لیزر همدم طب

دستگاه لیزر با سه طول موج

از بین بردن موهای زائد اعم از موهای نازک و روشن یا بسیار ضخیم و تیره نیازمند استفاده از  دستگاهی است که با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌ها، طیف وسیعی از طول موج‌ها را ارائه می‌دهد که برای تمامی تیپ‌های پوستی و انواع موهای زائد مناسب است. این دستگاه‌ها هر سه طول موج لیزر دایود، الکساندرایت و اندیاگ را دارا بوده و به طور همزمان به پوست تابانده می‌شوند. بنابراین برای تمامی تایپ‌های پوستی مناسب بوده و سرعت اثربخشی بالاتری دارد.

طول موج‌ های لیزر تیتانیوم

یکی از انواع دستگاه های لیزری که هر سه اشعه لیزر را دارا می باشد،دستگاه لیزر تیتانیوم است.لیزر تیتانیوم یکی از برند‌های نامی دنیا است که این دستگاه لیزر بدن هر 3 طول موج دستگاه لیزر بدن را دارا می‌باشد.جالب است بدانید که همدم طب لیزر تیتانیومی ارائه می‌دهد که دارای 4 طول موج(الکساندرایت-دایود-2 نوع اندیگ) است که جهت آشنایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم دستگاه لیزر تیتانیوم را مطالعه فرمائید.

برای از بین بردن ریشه مو کدام طول موج مناسب‌تر است؟

به دلیل اینکه از بین رفتن ریشه مو با استفاده از لیزر به رنگ و جنس مو بستگی دارد،نمی‌توان گفت که برای از بین بردن ریشه مو کدام طول موج مناسب‌تر است.در جدول زیر با توجه به رنگ پوست و جنس مو طول موج مناسب را هر قشری را پیشنهاد داده‌ایم:

 نوع پوسترنگ و جنس مومناسب‌ترین طول موج
سفیدمشکی ضخیم805
گندمیمشکی ضخیم808-1056
سفیدمشکی نازک755
گندمیمشکی نازک755-808
سبزهمشکی ضخیم808-1056
سبزهمشکی نازک755-808
خیلی تیرهضخیم و متوسط1056
سفیدکمتر تیره ضخیم755
گندمیکمتر تیره ضخیم808-755
سفیدمشکی ضخیم808
گندمیمشکی ضخیم808-1056
گندمیمشکی نازک755-808
سبزهمشکی ضخیم808-1056
سبزهمشکی نازک808-755
گندمیکمتر تیره ضخیم808-1056

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله گفتیم انتخاب طول موج مناسب نقش اساسی در رسیدن به نتیجه مطلوب دارد. هر طول موج مزایا و معایب خاص خود را دارد و برای تایپ‌های مختلف پوستی مناسب است. به طور کلی لیزر الکساندرایت برای پوست‌های روشن و موهای نازک، لیزر دایود برای پوست‌های روشن تا متوسط و موهای ضخیم و تیره و لیزر اندیاگ گزینه‌ای قدرتمند برای پوست‌های تیره و موهای ضخیم و عمیق است. این ویژگی‌ها کمک می‌کند تا با آگاهی از میزان اثربخشی،‌خرید دستگاه لیزر مطبی و کلینیکی خود را به بهترین نحو انجام دهید.

مطالب مرتبط

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *