تفاوت دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی در چیست؟


لیزر نوعی تکنولوژی بسیار کاربردی و مفید است که می‌تواند به کاهش و از بین بردن موهای زائد بدن کمک کند. در واقع این دستگاه روی رنگ‌دانه‌های ریشه مو اثر می‌کند و با عدم ایجاد جریان خون و تغذیه فولیکول‌ها، به مرور زمان باعث تضعیف و نازک شدن موهای زائد می‌شود. در سال‌های اخیر که تکنولوژی به‌طور دائم در حال پیشرفت است، این نوع دستگاه‌‌ها نیز با امکانات و قابلیت‌های منحصر به‌ فرد ساخته می‌شوند.اگر سری به بازار زده باشید متوجه تفاوت دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی می شوید.

در حالت کلی دستگاه رفع موهای زائد در دو نوع لیزر تماسی و غیر تماسی تولید می‌شود که هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. بنابراین دستگاه لیزر مناسب برای شما باید با توجه به مشخصات فردی مانند رنگ پوست، رنگ تارهای مو، ضخامت موها، میزان حساسیت پوست و بسیاری از موارد دیگر انتخاب شود.

در این مطلب قصد داریم تا تفاوت دستگاه لیزر تماسی و غیرتماسی را بررسی کنیم تا اگر نیاز به خرید لیزر موهای زائد دارید یا نمی‌دانید کدام لیزر مناسب کلینیک شماست، اطلاعات بیشتری در اختیارتان باشد. اما پیش از آن بهتر است با مکانیزم دقیق‌تر لیزر آشنا شوید.

مکانیزم لیزر تماسی و غیرتماسی چگونه است؟

تصویر عملکرد لیزر تماسی و لیزر غیر تماسی

همان‌طور که گفته شد، لیزر نوعی روش بسیار موثر و کارآمد برای حذف موهای زائد است که می‌تواند جایگزین روش‌های قدیمی مانند موبر، ژیلت و… شود. شاید این روش‌ها نیز در نوع خود سریع و کاربردی باشند، اما قطعا ریشه‌ مو را از بین نمی‌برند و حتی ممکن است باعث ایجاد حساسیت‌ یا سایر بیماری‌های پوستی شوند.

مکانیزم لیزر موهای زائد چه از نوع دستگاه لیزر تماسی و چه غیرتماسی، به این صورت است که پرتو‌های نور را با انرژی حرارتی بسیار زیاد از خود ساطع می‌کند. البته این انرژی قابل کنترل است و باید متناسب با نوع پوست و مو تنظیم شود. این پرتو نور با حرارت مناسبی به سطح پوست برخورد می‌کند و رنگ‌دانه‌های موجود در فولیکول‌های مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درنتیجه این فولیکول‌ها به مرور زمان و با تکمیل جلسات لیزر درمانی، ضعیف می‌شوند و از بین می‌روند.

لیزر برای آقایان و بانوان مناسب است؛ اما روی بدن افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، بهتر جواب می‌دهد؛ زیرا تارهای مو تیره‌تر از رنگ پوست بدن هستند و سریع‌تر می‌توانند امواج نور را تشخیص دهند و جذب کنند. البته لیزر روی افرادی با موهای نازک و کرکی یا پوست‌های تیره نیز اثر خوبی دارد؛ اما باید در انتخاب مدل دستگاه دقت بیشتری به خرج داده شود.

دستگاه لیزر تماسی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

لیزر تماسی با توجه به نوع کاربری خود می‌تواند در حوزه‌های مختلف مانند حذف موهای زائد، درمان بیماری‌های پوست، از بین بردن تاتو و بسیاری از موارد دیگر استفاده شود. ما در اینجا در مورد لیزر موهای زائد صحبت خواهیم کرد.

در دستگاه لیزر تماسی محل تابش نور از داخل هندپیس اتفاق می‌افتد و سری لیزر به‌طور مستقیم با سطح پوست در تماس است. علت سلفون کشیدن روی هندپیس لیزر نیز به این موضوع بازمی‌گردد. این سلفون کمک می‌کند تا آلودگی‌های سطح پوست از فردی به فرد دیگر منتقل نشود؛ در واقع این کار برای رعایت بهداشت فردی مفید است.

لیزر تماسی از نوع دایود و اس اچ آر و ipl است. این نوع دستگاه‌ها در فواصل زمانی کوتاه، امواج لیزر را به سطح پوست ساطع می‌کنند و باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌‌های موجود در فولیکول‌‌های مو می‌شوند. این امواج با طول موج در حدود ۷۵۰ تا ۱۰۵۰ نانومتر، به خوبی به اعماق داخلی پوست نفوذ می‌کنند.

درد این دستگاه در حد کم تا متوسط متغیر است. سطح پوست در حین انجام لیزر، کاملا خنک می‌شود؛ البته پیش از آن می‌توانید از کرم‌های بی‌حسی نیز استفاده کنید تا درد کمتری احساس شود. همچنین برای اینکه هندپیس راحت‌تر روی سطح پوست حرکت کند، پیش از لیزر در منطقه مورد نظر از ژل‌های سونوگرافی استفاده می‌کنند.

 مزایا و ویژگی های لیزر تماسی

تصویر مزایای لیزر تماسی

همان‌طور که بیان کردیم، لیزر تماسی با سطح پوست در تماس است و از این طریق به رفع موهای زائد کمک می‌کند. این دستگاه نیز در نوع خود مزایایی دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

  • با دستگاه لیزر تماسی در مدت زمان کوتاهی می‌توانید تمام موهای زائد را از بین ببرید. البته این امر کاملا به رنگ پوست و ضخامت تار موهای بدن شما بستگی دارد.
  • در لیزر تماسی محدودیت رنگ پوست وجود ندارد. چه پوست شما تیره باشد و چه روشن، این دستگاه عملکرد خوبی را ایجاد خواهد کرد؛ زیرا عمق نفوذ زیادی دارد و حتی ریشه‌ موهای ضخیم را نیز به خوبی از بین می‌برد.
  • از آن‌جایی که طول موج‌ اشعه‌های این دستگاه زیاد است، در برخی از این نوع دستگاه های تماسی بمانند دستگاه لیزر دایود پارادایس پرو ، از سیستم خنک‌کننده در قسمت هدپیس استفاده شده تا سوزش پوست به حداقل مقدار خود برسد و رنگ پوست تغییر نکند.اما در برخی از لیزرهای دایود قدیمی و لیزرهای تماسی اس اچ آر از خنک کننده استفاده نشده است.
  • دستگاه لیزر تماسی برای هر نوع پوستی مناسب است و آقایان و بانوان می‌توانند از آن استفاده کنند.

عملکرد دستگاه لیزر غیر تماسی چگونه است؟

لیزر‌های غیرتماسی از نوع الکساندرایت یا همان الکس هستند که دستگاه های لیزر بدون تماس با پوست به‌شمار می‌آیند. این نوع لیزرها پرتوهای نور را از داخل بدنه دستگاه و با کمک فیبرهای نوری به هندپیس منتقل می‌کنند و کار خود را انجام می‌دهند.

هندپیس لیزرهای غیرتماسی، سری قابل تعویض یا یک‌بار مصرف دارند و همین موضوع نیز باعث شده است تا طرفداران بیشتری پیدا کند. ضمن اینکه این دستگاه سطح مقطع بیشتری از پوست را تحت پوشش قرار می‌دهد و کار سریع‌تر انجام می‌شود.برای لیزرهای غیر تماسی نیز از سیستم خنک‌کننده سه مرحله‌ای استفاده شده است تا در حین انجام لیزر، پوست دچار سوختگی نشود. این ویژگی کمک می‌کند تا درد کمتری احساس کنید.

طول موج خروجی این مدل لیزر از مدل تماسی کمتر است و در فواصل زمانی کوتاه‌تری ساطع می‌شود. به همین علت شاید برای افرادی با پوست برنزه و تیره انتخاب مناسبی نباشد و به ملانین پوست آسیب وارد کند. البته این موضوع کاملا به نوع پوست، ضخامت مو و شرایط بدنی هر فرد بستگی دارد.

ویژگی ها و مزایای لیزر بدون ژل و غیر تماسی

تصویر مزایای لیزر غیر تماسی

اکنون مزایای لیزر غیر تماسی را بررسی می‌کنیم تا بدانیم چرا این دستگاه‌ها طرفدارن بیشتری دارند:

  • سری لیزرهای غیر تماسی یک‌بار مصرف و قابل تعویض است. به همین علت تماسی با پوست ندارد و مانع از انتقال بیماری‌های پوستی از فردی به فرد دیگر می‌شود.
  • این نوع دستگاه‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که شدت انرژی برخورد امواج به سطح پوست شکسته شود تا درد کمتری احساس کنید.
  • لیزر غیر تماسی حتی روی موهای کرکی و نازک نیز عملکرد خوبی دارد؛ به شرطی که روی پارامتر درست تنظیم شود. در واقع این دستگاه می‌تواند در یک ثانیه پنج شات به پوست ساطع کند، بدون آنکه عوارضی داشته باشد.
  • در داخل بدنه این مدل لیزر موهای زائد، از سیستم خنک‌کننده استفاده شده است. این سیستم قبل از لیزر در حین انجام کار و بعد از آن پوست را خنک می‌کند. بنابراین درد کمتری احساس خواهید کرد.
  • سری این نوع لیزر سطح مقطع بزرگ‌تری دارد و فضای بیشتری از پوست را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. به همین علت برای نقاط حساس یا ناحیه‌های بزرگ‌تر بدن انتخاب بهتری است.

لیزر تماسی بهتره یا غیر تماسی؟

اکنون که با لیزر تماسی و غیر تماسی و مزایای هریک از آنها آشنا شدید، بهتر می‌توانید عملکرد این دو دستگاه و تفاوت دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی را درک کنید. لیزر غیر تماسی همان‌طور که گفته شد، طول موج‌های کوتاه‌تری را ساطع می‌کند و نمی‌تواند به اعماق داخلی پوست نفوذ کند. همین موضوع نیز باعث شده است تا برای حذف موهای زائد، نسبت به لیزر تماسی عملکرد بهتری داشته باشد و عوارض کمتری ایجاد کند.نمونه یک دستگاه لیزر غیر تماسی خوب و با کیفیت، دستگاه لیزر اپتیمکس است که افرادی که قصد خرید دستگاه لیزر الکس را دارند، پیشنهاد می شود.

البته لیزرهای تماسی هم عملکرد بسیار خوبی دارند و به دلیل طول موج بیشتر، بهتر می‌توانند به اعماق پوست نفوذ کنند؛ بدون آنکه به رنگ یا بافت پوست آسیبی وارد شود. به همین علت شاید این نوع لیزرها برای درمان موهای ضخیم و تیره انتخاب بهتری باشند.

با توجه به تمام این موارد همچنان بسیاری از افراد هستند که نمی‌دانند برای بدن آن‌ها لیزر تماسی بهتره یا غیر تماسی. به همین علت در ادامه به بررسی تفاوت‌های این دو دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی می‌پردازیم:

تفاوت نوع کاربری دستگاه لیزر تماسی و غیرتماسی

تصویر تفاوت کاربری لیزر تماسی و لیزر غیر تماسی

اولین و بارزترین تفاوت لیزر تماسی و غیرتماسی در نوع کاربری آنهاست. دستگاه‌های لیزر بدون تماس با پوست به‌صورت شاتی به سطح پوست برخورد می‌کنند؛ اما لیزر تماسی معمولا به حالت رولی روی سطح پوست حرکت می‌کند و از این طریق باعث حذف موهای زائد می‌شود.

نوع سیستم خنک‌ کنندگی

لیزرهای غیر تماسی از طریق اسپری مداوم گاز نیتروژن روی سطح پوست به کاهش التهاب و سوختگی کمک می‌کنند؛ البته این مقدار کولینگ باید حساب‌شده و به اندازه باشد. اما لیزرهای تماسی در داخل هندپیس خود سیستم خنک‌کنندگی دارند و در حین انجام لیزر، پوست کمی خنک می‌شود. البته پیش از لیزر با هر دو دستگاه، می‌توانید از کرم‌های بی‌حسی در نقاط حساس استفاده کنید.

تعداد جلسات درمان در دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی

تعداد جلسات درمان لیزر تماسی و غیر تماسی کاملا بستگی به شرایط بدنی هر فرد دارد. قطعا افرادی که موهای نازک یا پوست تیره‌تری دارند، باید جلسات بیشتری را به لیزر اختصاص دهند؛ اما در حالت کلی لیزر غیرتماسی بین ۴ تا ۶ جلسه و لیزر تماسی بین ۶  تا ۸ جلسه تاثیر خود را نشان می‌دهد. البته بعد از اتمام این دوره‌ها باید چند جلسه مکررا نیز انجام دهید تا موهای زائد به‌طور کامل از بین بروند.

مقایسه دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی از نظر طول موج

لیزر غیر تماسی در دسته خانواده لیزرهای جامد قرار می‌گیرد و طول موجی که از آن ساطع می‌شود، در حدود ۷۵۵ نانومتر است. در صورتی‌که لیزرهای تماسی با امواج قوی‌تری ساطع می‌شوند. البته از لحاظ اثربخشی، مدل غیر تماسی سریع‌تر عمل می‌کند و نتیجه بهتری دارد.این موضوع در دستگاه لیزر الکس کندلا بطور کامل بررسی شده است.

میزان بازدهی لیزر تماسی و غیر تماسی

براساس تحقیقات به عمل آمده لیزر تماسی و غیر تماسی از لحاظ میزان بازدهی تفاوت بسیار کمی با یکدیگر دارند؛ اما لیزر غیر تماسی توانسته عملکرد بهتری داشته باشد. پس از اتمام جلسات با لیزر غیر تماسی، به‌طور تقریبی حدود ۷۰ درصد از موهای زائد رفع می‌شوند که این عدد با گذشت ۱۸ ماه به ۸۰ درصد نیز می‌رسد. لیزر تماسی نیز بلافاصله پس از اتمام دوره‌های اصلی تا حدود ۶۰ درصد می‌تواند موهای زائد را از بین ببرد و بعد از ۱۸ ماه تا ۷۰ درصد موهای زائد شما را حذف می‌کند. البته این اعداد کاملا تقریبی هستند و ممکن است در بدن هر فرد متفاوت باشند.

بررسی دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی از نظر قطعات

یکی دیگر از تفاوت‌های لیزر تماسی و غیر تماسی در نوع قطعاتی است که برای ساخت این دستگاه‌ها استفاده شده است. لیزر غیر تماسی با نور لامپ کار می‌کند؛ به این صورت که نور لامپ به قسمت راد دستگاه وارد می‌شود و با ایجاد طول موج مناسب، به هندپیس منتقل می‌شود. اما لیزر تماسی با قطعه‌ای به نام لیزر بار در داخل هندپیس کار می‌کند و طول موج مورد نیاز نیز از این قسمت تامین می‌شود.

قیمت دستگاه لیزر غیر تماسی و تماسی

دستگاه لیزر غیر تماسی به دلیل نوع کاربری و حالت شخصی‌سازی شده‌ای که دارد، نسبت به مدل‌های تماسی یا دایود، قیمت بیشتری دارد؛ اما این به معنای کیفیت بهتر آن یا غیر بهداشتی بودن لیزر تماسی نیست. ضدعفونی و سلفون کشیدن روی هندپیس لیزر یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که پیش از انجام لیزر با دستگاه های تماسی انجام می‌شود.اگر تمایل دارید انتخاب خوب و مناسبی از نظر قیمت دستگاه لیزر و راهنمایی کامل در این خصوص داشته باشید، پیشنهاد می کنیم با شماره ۰۹۲۱۰۴۸۱۰۶۸ مهندس عسجدی تماس حاصل نمائید و از یک مشاوره تخصصی و رایگان برخوردار شوید.

لیزر با ژل بهتر است یا بدون ژل؟

تصویر لیزر با ژل بهتر است با بدون ژل

لیزرهای تماسی باید با استفاده از ژل‌های سونوگرافی انجام شوند تا هندپیس راحت‌تر روی پوست حرکت کند؛ اما در بسیاری از کلینیک‌ها قبل از لیزر با هر نوع دستگاهی، از ژل‌های خنک‌کننده استفاده می‌کنند. این ژل در واقع نوعی بی‌حسی موضعی است که روی سطح بدن اعمال می‌شود تا درد را کاهش دهد. ضمن این‌که این کرم‌ها خاصیت خنک‌کنندگی دارند و مانع از التهاب، قرمزی و حتی سوختگی‌های ناشی از حرارت اشعه‌های لیزر می‌شوند.

بنابراین در پاسخ به این پرسش که لیزر با ژل بهتر است یا بدون ژل، باید بگوییم که ژل عملکرد لیزر تماسی را بهتر خواهد کرد؛ زیرا می‌تواند با کاهش دمای پوست، روی فولیکول‌های مو اثربخشی بهتری داشته باشد.اما برخی از افراد از مالیدن ژل به سطح پوست احساس خوبی ندارند لذا ترجیح می دهند از دستگاه لیزر غیر تماسی استفاده کنند.نتیجتا اینکه لیزر با ژل یا بدون ژل یک مبحث سلیقه ای برای فرد متقاضی است و روی از بین بردن موهای زائد تاثیری نمی گذارد و نمی توان بعنوان تفاوت دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی عنوان کرد.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی لیزر موهای زائد و مدل‌های مختلف آن پرداختیم. با توجه به آن‌چه که گفته شد، هر دو لیزر تماسی و غیر تماسی اثربخشی خوبی روی موهای زائد دارند؛ اما درنهایت باید دستگاه مناسب خود را با توجه به شرایط بدنی، ضخامت تارهای مو و حتی رنگ آنها انتخاب کنید. البته بودجه و هزینه خرید دستگاه لیزر موهای زائد نیز باید مدنظر قرار گیرد؛ زیرا قیمت دستگاه لیزر غیر تماسی بیشتر است و از این نظر یکی از مهم ترین تفاوت های دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی به حساب می آید.

در حالت کلی مزایای لیزر غیرتماسی نسبت به مدل‌هایی نظیر دستگاه لیزر دایود تیتانیوم بیشتر است و مهم‌تر از همه سری قابل تعویض یا یک‌بار مصرف دارد. همین موضوع نیز باعث شده است تا دستگاه لیزر غیر تماسی مانند الکساندرایت، طرفداران بیشتری داشته باشد؛ زیرا کاملا بهداشتی است و عملا ریسک انتقال بیماری‌ها را به صفر می‌رساند. ضمن اینکه تعداد جلسات کمتر و بازدهی بیشتری دارند و کمک می‌کند تا زودتر به نتیجه برسید.

در هر صورت اگر برای کلینیک خود قصد خرید لیزر تماسی یا غیر تماسی را دارید، حتما خرید خود را از شرکت های معتبری همچون همدم طب نوین لیزر انجام دهید؛ زیرا این نوع دستگاه‌ها به‌ویژه‌ مدل الکساندرایت به سختی در ایران پیدا می‌شوند؛ بنابراین ممکن است نمونه‌های تقلبی آنها به شما ارائه شود.اگر با خواندن این مطلب شما با ابهامات و سوالاتی روبرو هستید کافیست در بخش دیدگاه ها و نظرات برای ما بنویسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *